top of page

WITAJ W STREFIE KALENDARZA!

Ja widziałem sieweczkę rzeczną, a Ty?

 

Sieweczki należą do rzędu ptaków siewkowych. To bezapelacyjnie moje ulubione modele. W zasadzie, to większość moich zasiadek jest planowana w miejscach, gdzie siewkowe mogą występować i takich właśnie miejsc w pierwszej kolejności szukam. Bagna, tereny podmokłe, brzegi jezior, rzek czy okresowo zalane łąki. Wszędzie tam, gdzie jest szeroki, piaszczysto błotny brzeg, jest woda, jest mokro i jest dużo pokarmu. Ta konkretna sieweczka z czerwcowej planszy została sfotografowana na wyspie życia. To kolejny mieszkaniec tego zacnego przybytku (o którym opowiadały dwie poprzednie plansze). Gniazduje tam co roku. Podobnie jak chociażby rybitwy, nie jest zbyt uzdolniona w budowaniu gniazda. Nie kopie nor, nie znosi patyków czy innych elementów konstrukcyjnych. Kopie sobie niewielkie zagłębienie w piasku, gdzie składa jaja. Z tego też powodu zagrażają jej te same czynniki, co rybitwom w ich naturalnych miejscach występowania.

 

Wracając jednak do pytania - z dużą dozą prawdopodobieństwa, zapewne odpowiesz: nie. Jeśli jest inaczej, możesz uważać, że masz dużo szczęścia. Mimo wyrazistego upierzenia, jak wszystkie ptaki siewkowe są mistrzami kamuflażu. Gwarantuje to ich niewielki rozmiar. Ciężar ciała nie przekracza 50 g. Są wielkości zaciśniętej pięści. Migranci są zdecydowani w sposobie poruszania się. Nie mają czasu na skradanie się czy opieszałe ruchy. Biegają po piasku z dużą prędkością, a ich lot jest prosty i zdecydowany jak wypuszczona strzała. I dlatego ciężko ich wypatrzyć. Prowadzą skryty tryb życia i ze względu na rozmiary trudno je zaobserwować, gdy się nie wie, że są w pobliżu.

 

Ich sposób odżywiania się jest bardzo ciekawy. Sieweczki mają krótkie dzioby i bardzo duże oczy na tle innych siewkowych. Wynika to z faktu, że przystosowały się do zbierania pokarmu z powierzchni - nie próbkują błotka jak ich kuzyni. Z tego też powodu muszą go po prostu zauważyć. Mają też bardzo ciekawy sposób na ułatwienie sobie tego zadania. Przeczesując teren, co pewną odległość zatrzymują się, obserwują i jedną nogą delikatnie, lecz wyraźnie „tupią”. Pomaga im to wypłoszyć drobne zwierzęta i zmusić je, aby się nerwowo poruszyły. Od tego momentu ich chwile są policzone. Sieweczka, jak wiele ptaków, jest aktywnym myśliwym - poluje na bezkręgowce i jest bezwzględnie skuteczna w tym co robi.

 

Właśnie to, jak polują sprawia, że są doskonałymi modelami. W przeciwieństwie do innych, podobnych gatunków, zatrzymują się co chwila, dająć fotografującemu krótki moment na zrobienie zdjęcia. Był to też jeden z pierwszych gatunków ptaków siewkowych, który zaobserwowałem w terenie.

 

Nikon D500, Nikkor 500 f5.6+Tx1/4, f8.0 1/800s, ISO 2200

Janiak-M-A-20210512MJ5_4864.jpg
Janiak-M-A-20210512MJ5_5082-2.jpg
Janiak-M-A-20210512MJ5_5150.jpg
logo-duze.png
bottom of page